Vikid

Vikide tähelepanuväärseks omaduseks on nende avatus redigeerimisele, mis võimaldab kasutajatel ressurssi ühiselt luua. Vikis olevat teavet saavad redigeerida kõik kasutajad, kuid parooli abil on võimalik juurdepääsu piirata.

Vikid

Vikide kasutamine õppimisel soodustab ühesõpet.Viki sobib ideaalselt tekstiloomeks, õppijate kodulehtede ja projektitöö jaoks. Vikide kasutamisel õpikeskkonnana on meie tähelepanu seega ka rühmade ja koostööprotsesside hindamisel.Üksikute õppijate hindamise asemel hinnatakse nüüd rühmades toimuvaid protsesse ning rühmade loodud lõpptulemeid.Hindamine võib olla nii tagasiside (feedback) kui ka ettevaatava tagasiside (feedworward) kujul ning see võib olla aluseks individuaalse, kaasõppijatepoolse ja rühmahindamise kombineerimisele.

Mõned hariduslike vikide näited:
1. Educational wikis - http://educationalwikis.wikispaces.com/Examples+of+educational+wikis

2. Eriti uuenduslik viki kasutamise viis on DramaticIdentity - http://c2.com/cgi/wiki

DramaticIdentity on ajutine „kübar”, mis pannakse pähe, kui võetakse (mitteinimese) olemi roll ning lastakse sel rääkida parasjagu käsil oleval teemal. (Peter Mereal in References, Category Wiki-5)

Ülesanne

a) Tutvuge vikidega ja looge oma viki või kasutage seda vikit (looge lehekülgi, muutke sisu ning vahetage mõtteid). Leidub palju erinevaid vikisid, kuid külastage näiteks veebisaite wikispaces - http://www.wikispaces.com/, MediaWiki - http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki, wetpaint - http://www.wetpaint.com/.

c) Tutvuge linkide loendis toodud vikide hindamisnäidetega ning koostage kava õppimise hindamiseks vikide kasutamise korral. Mõelge sellele, kes, millal ja kuidas võiks õppimist hinnata?

Kui soovite, võite oma märkmed kirjutada otse viki artiklisse ning looge selle käigus pealkirju ja alajaotisi.

Lingid

Orientation to the world of wikis made by Satu Nurmela - http://www.tkk.utu.fi/extkk/ejump/.

Stewart Mader's wiki - http://www.ikiw.org/ Laiem taust, miks ja kuidas me peaksime vikisid kirjutama.

Collaborative Learning Collaborative learning - http://en.wikibooks.org/wiki/en:Collaborative_Learning

Wiki as a tool for learning - http://en.wikiversity.org/wiki/Wikiversity:Wiki_as_a_tool_for_learning

Using wikis for Summative and Formative Assessment - http://www.reap.ac.uk/reap07/Portals/2/CSL/t2%20-%20great%20designs%20for%20assessment/web%202.0%20pedagogic%20design/Using_wikis_for_summative_and_formative_assessment.pdf

Wikis in Teaching and Assessment - http://snurb.info/files/Wikis%20in%20Teaching%20and%20Assessment.pdf

Wikimatrix - http://www.wikimatrix.org/