Blogid

Üldiselt ollakse ühel meelel, et tulemusliku õppimise jaoks on interaktsioon, dialoog, enesereflektsioon ja koostöö esmatähtsad.

Blogimine võimaldab laiendada arutelusid väljaspoole klassiruumi ning võib olla kombineeritud ja kaugõppe kursuste puhul võrgukogukonnale lisaväärtuseks.

Mis on blogi?

Veebilogi (ehk lühemalt blogi) on suhtlusvahend, mis võimaldab pidada personaalset võrgupäevikut, mille sissekandeid on võimalik teistel inimestel kommenteerida. Merriam-Websteri sõnaraamatu definitsiooni järgi on blogi „veebisait, mis kätkeb personaalset võrgupäevikut, mis sisaldab reflektsioone, kommentaare ja enamasti kirjutaja lisatud hüperlinke”[1].

Blogi on kõige rohkem kasutatav võrgureflektsiooni vahend.Blogi on veebisait, mille sissekanded on kronoloogilises järjestuses nagu päevikuski. Paljud blogid sisaldavad arvamuslugusid või uudiseid mingi konkreetse teema kohta. Mõned blogid seevastu toimivad rohkem isiklike võrgupäevikutena. Tüüpiline blogi sisaldab nii teksti, pilte, teiste blogide ja veebilehtede linke kui ka muid teemaga seotud meediume. Paljude blogide oluliseks osaks on võimalus lugejatel kommentaare jätta.

Blogid võivad sisaldada mitmesuguseid ressursse, mitte ainult tekstilist teavet. Blogid võivad sisaldada videoid (videoblogid), fotosid (fotoblogid) ja heliressursse (netisaated)

Levinud blogimisvahendid

Blogger - http://www.blogger.com/

TypePad - http://www.typepad.com/

Wordpress - http://wordpress.com/

Live Journal - http://www.livejournal.com/

Edublogs - http://edublogs.org/ Edublogs majutab haridusega seotud inimeste blogisid

Hariduslikud blogijad

Stephen Downes - http://www.downes.ca/

Stefano Sessa - http://www.sessa.co.za/2007/07/06/web20-vs-web10/

Teemu Arina - http://tarina.blogging.fi/about/

Ülesanne

Nagu teate, on blogimiseks olemas hulk erinevaid võimalusi/platvorme. Teie esimene ülesanne on luua endale blogi. Selleks kasutage teile kõige sobivamat vahendit. Kaasõppijate ja rühmade jaoks võib olla huvitav valida erinevaid platvorme, mida saab siis hiljem kursuse käigus analüüsida. Allpool on hulk linke, millest võib blogi loomisel abi olla.

YouTube Video on Wordpress Blog Creation - http://www.youtube.com/watch?v=H1ImndT0fC8&feature=related

YouTube Video on Blogger Blog Creation - http://www.youtube.com/watch?v=BnploFsS_t

PDF Handout on Edublog Creation - http://freidhof.fts.educ.msu.edu/Tech_Handouts/Setting_Up_Your_Blog_with_Edublogs.pdf

Tehke oma blogisse esimene sisekanne.

Pärast oma blogi loomist tehke sinna esimene sissekanne. Lisage midagi, mis tundub teie arvates kohane. Mõned soovitused teemade kohta: teie valitud blogimistarkvara valiku põhjused, esmased mõtted blogide põhjal hindamise kohta.

Võib-olla on kasu Sue Watersi blogi Tips how to write better blog texts - http://theedublogger.edublogs.org/2008/04/27/heres-my-first-five-tips-for-writing-better-blog-posts-what-are-yours/ lugemisest.

Kasutage oma kaasõppijate blogide linkimiseks enda blogiga RSS-i. RSS (Really Simple Syndication) on oluline Web 2.0 vahend. Täpsemad üksikasjad RSS-i kohta (sealhulgas RSS-voo lugeja loomise ja seadistamise kohta) leiate RSS-i lehelt. Teiste osalejate blogidega kursis olemiseks lisage nende blogide lingid oma RSS-voo lugejasse. Valige ka seekord vahend, mis tundub teile kõige sobivam. Selle kursuse käigus palutakse teil ja teie kaasõppijal leida haridustöötaja, kes tegeleb blogide kasutamisega hariduses, ning teda intervjueerida. Intervjueeritav võib olla ükskõik millisest teile ja teie kaasõppijale huvi pakkuvast riigist ja organisatsioonist. Hariduslike blogide ja blogijate näited on toodud allpool.

Resourcing the Curriculum: Blogs in Education http://www.det.wa.edu.au/education/cmis/eval/curriculum/ict/weblogs/ - Annab ülevaate blogidest/blogimisest ning loetleb hulga kasulikke blogisaite ja blogimisressursse.

Blogs on Educational Blogging - http://supportblogging.com/Links+to+School+Bloggers - mahukas loend hariduslikest blogidest.

Blogged Website Educational Directory - http://www.blogged.com/directory/education

Huvitavate blogide kommentaar – Will Richardsoni sõnade üle maksab järele mõelda. Oma olemuselt ei ole blogimine, mis on koolis ülesandeks tehtud, blogimine. See ei sünni loomulikult. Ükskõik kui palju me ka ei räägiks sihtrühmast ja lugejaskonnast, blogivad õppijad, kellele see ülesandeks tehakse, ühest inimesest koosnevale sihtrühmale – õpetajale. Semestri lõppemisega lõpetavad õppijad ka blogimise. Richardson soovib õppijad kirega kirjutama õpetada, kuid märgib: Ma ei saa neil lasta kirega kirjutada, kuna seda piirab õppetööks loodud veebilogile omane tsensuur. Kas hindamine takistab õppimist blogimise abil? Kas võiks olla vastupidi ja kuidas? Things you really need to learn - http://www.downes.ca/post/38502 ei ole hindamise suhtes nii positiivne:„Koolis üritatakse sulle õpetada fakte, mida on vaja testi sooritamiseks, kuid mis muidu on kasutud. Möödaminnes võid omandada ka mõned kasulikud oskused (näiteks kirjaoskuse), mida peaksid arendama”. Millist hindamist on haridusse vaja?

Päevikute kasutamine õppimise ja hindamise mootoritena kõrghariduse õppekavades on teinud võimalikuks reflektsiooni, loovkirjutamise, kriitilise mõtlemise ja õppimise metakognitiivsete protsesside täiendava arengu. Siiski on vähe on uuritud, kuidas erinevat tüüpi päevikuid kasutatakse ning milliste konkreetsete õppimise ja õpetamise eesmärkide jaoks. Seetõttu viidi läbi uuring, millega uuriti digitaalse päeviku kasutamist üliõpilaste grupi poolt. Mõnedele üliõpilastele anti blogi (digitaalse päeviku) pidamiseks pihuarvutid, teistele üliõpilastele paberpäevikud. See artikkel on mainitud uuringut käsitlevast kahest artiklist esimene. Saadud tulemuste järgi olid mõlemat tüüpi päevikud üliõpilastele vastuvõetavad, ent erinevused ilmnesid päevikute igapäevases kasutamises nii sissekannete sageduse kui ka pikkuse osas. Digitaalseid päevikuid kasutati kogu uuringu vältel sagedamini, kuid sissekanded olid sageli lühikesed ja lõpetamata. Paberpäevikuid pidanud üliõpilased seevastu tegid kokkuvõttes oluliselt vähem sissekandeid, kuid see-eest olid need pikemad ja oma olemuselt arutlevamad. Lisaks leiti, et paberpäevikute positiivsed omadused olid seotud kasutamise ja atraktiivsusega, mis soodustasid pikemaajalist kasutamist, samas kui digitaalsete päevikute negatiivsed omadused olid seotud tehniliste piirangutega. Saadud tulemusi vaadeldakse seoses rohkem üldisemate ettekujutustega dünaamiliste seadmete kasutamise kohta, et julgustada õppijaid tegema enesekohast kriitikat. (Assessment & Evaluation in Higher Education - http://www.informaworld.com/smpp/content~content=a782840868~db=all~order=page)

Ülesanne

Millist hindamist toetatakse ja soositakse blogide ja blogimistarkvara kasutamise korral?

Täiendavad ressursid ja lingid

YouTube Video from CommonCraft on Blogs in Plain English - http://uk.youtube.com/watch?v=NN2I1pWXjXI

Educational blogging - http://connect.educause.edu/Library/EDUCAUSE+Review/EducationalBlogging/40493

Using blogs for Formative Assessement and Interactive Teaching Blogs at wikipedia - http://www.ariadne.ac.uk/issue51/foggo/