Sotsiaalsed meediumid

Web 2.0 muudab õppetöö kavandamise keskkonda ja võimalusi. Kasutajate loodud sisu, hulk sotsiaalvõrgu vahendeid ja nn kinkekultuur on vaid mõned näited aset leidvatest muutustest (Mason R. & Rennie F. 2008). Sõnaühend „sotsiaalne tarkvara” tähistab hulka tarkvaravahendeid, mis võimaldavad kasutajatel (peamiselt veebi vahendusel) omavahel suhelda ja teiste kasutajatega andmeid vahetada. Blogid, vikid, sotsiaalvõrgu veebisaidid, nagu Facebook ja Flickr, ning sotsiaalsete järjehoidjate saidid, nagu Delicious, on vaid mõned näited vahenditest, mida hariduslikes, sotsiaalsetes ning ärilistes kontekstides teabe vahetamiseks ja koostööks kasutatakse. Sotsiaalse tarkvara põhiaspektiks on laialdasem osalemine jagatava teabe loomises.(Minocha, S. 2009.)

Nõuandeid sotsiaalsete meediumite vahendusel toimuva õppimise hindamiseks

Sotsiaalse tarkvaraga seotud tegevusi ei taheta meeleldi formaalselt hinnata, seda eriti alguses ning kui vahend(id) ei asu institutsiooni virtuaalses õpikeskkonnas või ei ole institutsiooni kontrolli all või on avalikus domeenis. Lisaks kardetakse, et kui õppijate tegevus toimub ühises õpikeskkonnas, võivad nad üksteise töid kustutada või esitada kellegi teise töö enda nime all. (Minocha, S. 2009)

Õpetajad tunnevad ebakindlust sotsiaalse tarkvara kasutamise hindamise suhtes, sest kriitilisel hetkel võivad ilmneda tehnilised probleemid. Teatud võimalused, nagu ülesannete tähtaegadest kinnipidamise jälgimine, ei ole avalikus domeenis asuvates sotsiaalse tarkvara keskkondades saadaval. Õpetajate ebakindlus sotsiaalse tarkvara kasutamise otsese hindamise suhtes võib olla tingitud muljest, et individuaalne hindamine ei ole kooskõlas sotsiaalsele tarkvarale omistatud ühise loomise põhimõttega. (Minocha, S. 2009)

Minocha (2009) uurimistöö järgi sobivad sotsiaalsete meediumite korral hindamiseks sellised meetodid nagu kaasõppijate hinnatavad netisaated, õppijate blogide sissekannetel põhinevad refleksiivsed ettekanded, vikiga seotud tegevuste hindamine, fotoraamatu koostamise hindamine ning blogireflektsioonide hindamine.

Terve dokument: "A Study on the Effective Use of Social Software by Further and Higher Education in the UK to Support Student Learning and Engagement" - http://kn.open.ac.uk/public/workspace.cfm?wpid=8655